مگاکورت

 

نام تجاری: مگاکورت®

نام ژنریک: مومتازون فوروات

طبقه‌بندی فارماکولوژیک: کورتیکواستروئید

طبقه‌بندی درمانی: ضد التهاب

مومتازون (Mometasone) دارویی ضد التهاب استروئیدی قوی جهت رفع علائم سیستمیک التهاب و یا خارش در اختلالات حاد و مزمن که به کورتیکواستروئیدها پاسخ می‌دهند می باشد، بخصوص در نواحی که پوست ضخیم است. پماد و کرم مومتازون در درمان برخی بیماریهای پوستی از جمله درماتیتها ،پسوریازیس، لیکن پلان، تجویز می‌شود. پماد مومتازون یک کورتیکواستروئید موضعی است که با کاهش واکنش‌های التهابی و اصلاح واکنش‌های ایمنی در بدن کار می‌کند. پماد مومتازون موضعی (برای پوست) یک استروئید موضعی می باشد که با کاهش اعمال مواد شیمیایی موجود در بدن که باعث التهاب، قرمزی و تورم می شوند عمل می‌کند.

 

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

این دارو در رده C بارداری قرار دارد.

 

موارد مصرف: کورتیکواستروییدها در تسکین التهاب و خارش ناشی از درماتوزها مانند درماتیت تماسی، درماتیت ناشی از آلرژی، انواع اگزما، نورودرماتیت موضعی، واکنشهای ناشی از گزش حشرات و بندپایان، سوختگی درجه (1) و (2).، آفتاب سوختگیها، درمان کمکی و یا جایگزین در پسوریازیس، درماتیت سبوره، راش شدید و آلوپسی آرهآتا به کار میروند.

 

موارد منع مصرف:

حساسیت شدید نسبت به کورتیکواستروییدها یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده دارو

تک درمانی در عفونتهای باکتریایی مانند زرد زخم

کودکان زیر 12 سال

 

عوارض جانبی شایع و جدی :

تاری دید

تغییرات خلق و خوی

مشکلات خواب (بی خوابی)

افزایش وزن، پف کردگی در صورت ضعف عضلانی، احساس خستگی

 

سایر عوارض جانبی:

بثورات پوستی خفیف، خارش، سوزش، قرمزی، و یا خشکی

نازک شدن یا نرم شدن پوست

بثورات پوستی یا خارش در اطراف دهان

فولیکول های مو متورم

وریدهای عنکبوتی

بی حسی یا سوزن سوزن شدن

تغییر در رنگ پوست

تاول، جوش، و یا پوسته پوسته شدن پوست

علائم کشش

 

در مطالعه‌ای، اثر کرم مومتازون 1/0 درصد (یک بار در روز) در مقایسه با کرم پیمکرولیموس 1 درصد (2 بار در روز)، در درمان بیماری و Childhood Localized Vitiligo به مدت 3 ماه موردبررسی قرار گرفت و نتایج حاکی از آن بود که کرم مومتازون در هر جایی از بدن موثر است ولی کرم پیمکرولیموس فقط روی صورت اثر دارد.

مطالعه‌ای(2014) به بررسی اثر مومتازون فوروات بر روی درماتیت ناشی از پرتودرمانی پستان پرداخت که نتایج نشان داد این کرم اثر قابل توجهی در کاهش درماتیت در طول دوره پرتودرمانی و حتی پس از دوره دارد.

 

References:

1.Kose O, Arca E, Kurumlu Z. Mometasone cream versus pimecrolimus cream for the treatment of childhood localized vitiligo. Journal of Dermatological Treatment. 2010; 21:133139.

2.Hindley A, Zain Z, Wood L et al. Mometasone Furoate Cream Reduces Acute Radiation Dermatitis in Patients Receiving Breast Radiation Therapy: Results of a Randomized Trial. International Journal of Radiation Oncology, Biology, Physics 2014; 90(4): 748-55.

3. فدای وطن س. پماد، كرم و لوسيون كورتيكواستروئيدي مگاكورت ® - مومتازون فوروات 1/ 0درصد. مجله رازينوس ، سال هفتم، شماره 39.